Hipoterapia
Hipoterapia je interaktívna, komplexná, facilitačno inhibičná metóda, ktorá využíva pôsobenie dvoch rôznych biologických druhov – človeka a koňa v liečebnom rehabilitačnom procese v oblasti fyzioterapie, ergoterapie, psychoterapie, logopedie a sociálnej rehabilitácie.
Hipoterapia môže byť vykonávaná len vzdelaným terapeutom. Je to metóda, ktorá je svojom komplexnosťou nenahraditeľná.
V hipoterapii je využívaná špeciálne vybraný a vycvičený terapeutický kôň. Terapeut vyberá koňa podľa aktuálneho stavu ochorenia klienta a individuálnych schopností koňa prispôsobiť sa potrebám klienta. Pri hipoterapii ide o individuálny, biomechanický proces medzi klientom a koňom, pri ktorom dochádza k prenosu mechanického pohybu chrbta koňa v kroku na klienta. Tento biomechanický pohyb je charakterizovaný pravidelným rytmom a súčtom zložitého trojrozmerného pohybu v rovine vertikálnej, sagitálnej, horizontálnej a rotačných pohybov týchto rovín voči sebe. Výsledkom je multisenzorická stimulácia reparačných procesov, ktorá priamo ovplyvňuje hrubú motoriku a motorické chovanie pacienta cez všetky úrovne CNS.
Hipoterapia je najčastejšie využívaná metóda animoterapie vo fyzioterapii pri ktorej sa mechanicky prenáša energia konského chrbta bez sedla na sediaceho alebo ležiaceho človeka a to pri chôdzi koňa.
V našom občianskom zariadení sa zameriavame na:
- Hiporehabilitáciu, ktorá je najrozšírenejšou formou hipoterapie. Je to začlenenie vozenia na koni alebo jazdenia do komplexu opatrení zameraných na minimalizovanie či odstránenie fyzického alebo mentálneho handicapu. Zaoberá sa liečbou prevažne telesných postihnutí, ako je detská mozgová obrna, skleróza multiplex, stavy po amputáciách končatín a podobne. Odborne ju vedie fyziater (rehabilitačný lekár) a vykonáva ju fyzioterapeut. Využíva hlavne mechanické prenášanie pohybov z chrbta koňa na pacienta. Vykonáva sa predovšetkým v kroku koňa (vtedy sa najúčinnejšie prenášajú pohybové podnety z koňa na jazdca). Pacientovi sa tým upravuje držanie tela, svalové napätie, rovnováha, koordinácia pohybu, porušené pohybové stereotypy (chôdza, dýchanie atď.).
- Pedagogicko-psychologické jazdenie sa venuje diagnostike a ovplyvňovaniu mentálnej zložky u širokého spektra pacientov. Od psychotikov, neurotikov, závislých na psychoaktívnych látkach cez mentálne postihnutia až po ľahké mozgové dysfunkcie. To je oblasť, ktorú odborne zabezpečuje psychiater, psychológ alebo pedagóg. Liečbou ovplyvňujeme emotivitu, komunikáciu, sebavedomie a sebauvedomovanie, kreativitu, hyperaktivitu, intelektové funkcie atď. Terapia využíva interakcie medzi správaním pacienta a koňa, ktoré prebiehajú počas prác pacienta okolo koňa, pri postupnom jazdení na ňom pod dozorom a nakoniec pri samostatnom ovládaní koňa pacientom. V pedagogicko-psychologickom jazdení sa využíva okrem kroku aj klus a cval.